Cierpliwość i wytrwałość jako sposób na sukces

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0

Cierpliwości uczymy się całe życie. Jako dzieci czekamy na weekend, wakacje czy urodziny. Chcemy szybko coś dostać bez względu na to czy to jest smakołyk, lalka lub miś czy też dobra ocena w szkole. Najlepiej bez żadnego wysiłku. Zabawki, przedmioty, ubrania są bardzo dostępne. Reklamy prześcigają się w udoskonalaniu produktów, które pojawiają się na sklepowych półkach.

Gry komputerowe, owszem uczą zręczności i strategicznego myślenia, jednak niestety utwierdzają również najmłodszych w przekonaniu, że jednym przyciskiem można zbudować lub zniszczyć, co tylko zechcą. W realnym życiu, kiedy trzeba podjąć wysiłek lub coś poświęcić pojawiają się schody.

Kiedy zakładamy ogród i chcemy cieszyć się zdrowymi warzywami, najpierw musimy przygotować odpowiednio ziemię pod uprawę, następnie zaplanować, jakie chcemy posadzić rośliny. Kolejnym etapem jest zakupienie nasion i posianie ich w odpowiednim miejscu tak, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem rosnąć. Wówczas pozostaje doglądanie, pielenie, odpowiednie nawodnienie. Do tego konieczny jest czas, cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu…

Wszystko wymaga czasu. A efektu nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jako młodzi ludzie uczymy się i podejmujemy pracę. Później okazuje się, że koniczne jest ciągłe douczenie, ponieważ wszystko zmienia się, a warto być na bieżąco. Każde nowe miejsce pracy wymaga zapoznania się z regułami panującymi w firmie, nauką nowych zadań i oczywiście… czasu. Podobnie wychowując dzieci – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Mieliśmy do czynienia z różnymi stylami wychowawczymi, które przynosiły różne rezultaty, jednak dopiero po latach okazuje się, co wyszło na dobre, a co niestety nie.

 

 

Właśnie dlatego rozpoczynając jakąkolwiek drogę warto mieć na uwadze, jak istotnym czynnikiem jest czas. Przytaczając osobę, która pokazała nam, że można nieustannie cierpliwie i wytrwale dążyć do celu, warto wspomnieć o Thomasie Edisonie, który udoskonalając żarówkę przeprowadził kilka tysięcy prób. Podobnie historia lotnictwa pokazuje nam, że po latach prób i błędów komunikacja lotnicza stała się najbezpieczniejszym środkiem transportu tylko dlatego, że każdy przypadek był analizowany i poprawiany. W mentalności ludzi, jeżeli nie osiągamy celu albo po prostu coś nie wychodzi mówimy o porażce. Takie podejście niestety pokutuje lękiem przed kolejnymi próbami. Natomiast warto przyjąć do świadomości, że o porażce można mówić tylko wtedy, kiedy nie wyciągamy lekcji i nie wykorzystujemy jej do poprawiania siebie i swoich umiejętności. Gdy popełniamy wciąż te same błędy, nie ucząc się na nich. Natomiast każda zmiana, każdy podjęty wysiłek, jest doskonałym doświadczeniem na przyszłość.   

Warto również mieć świadomość, że małe kroki, acz wytrwale stawiane do przodu, na każdym etapie mogą przynosić wiele korzyści i satysfakcji. O wyznaczaniu sobie celów i realizowaniu ich w naszych artykułach było wiele, dlatego zachęcam Cię, aby czasami sięgnąć kilka kroków wstecz i docenić nawet najmniejszy progres. Uświadomić sobie, że robisz postępy choćby przez świadomość tego, gdzie i w jakim momencie mogłaś zrobić coś lepiej. Być może jeszcze wczoraj zareagowałaś na problem złością, ktoś Cię zirytował, a dziś potrafiłaś przeprosić i wyjaśnić nieporozumienie. Takich sytuacji może być wiele każdego dnia. Warto wyciągnąć wnioski i iść dalej.  

Chcę Cię przekonać, że bez względu na to jaki cel sobie stawiasz, co chcesz osiągnąć, potrzebujesz czasu, cierpliwości i wytrwałości. H. Jackson Brown Jr. pisze:

 

„Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie”.

 

 

Kiedy chcesz przebiec maraton, musisz zacząć od pierwszego kilometra. Kiedy budujesz dom, od pierwszej cegły. Jeżeli chcesz nauczyć się wyrażać swoje zdanie, warto je najpierw mieć.  

Cierpliwość to wielka sztuka i można się jej nauczyć krok po kroku. Poprzez akceptację tego, że wszystko wymaga czasu. Próbuj, doświadczaj, zmieniaj i wyciągaj wnioski, bo nigdy nie wiesz, które drzwi będą tymi, które zaprowadzą Cię ku lepszemu 😊

Z pozdrowieniami,

 

Magdalena Kuźmicz 

absolwentka psychopedagogiki, certyfikowany trener biznesu, doradca zawodowy, animator społeczny
Życiowe motto: „Nieustannie się rozwijam i wzrastam, doceniam życie i każdą jego chwilę” 

we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 🙂

 

 

Wspólnie bardzo dziękujemy za Twój czas i uprzejmie prosimy o:

  • zostawienie swojego komentarza, łapki, abyśmy wiedziały, że nie piszemy „do szuflady”, że będziesz chciała do nas wpadać, że to co proponujemy jest Tobie również bliskie,
  • odwiedzenie nas na Instagramie i Facebooku, aby poznawać nas i naszą pracę jeszcze bliżej,
  • podanie dalej, aby inne osoby dowiedziały się o tym, co Ciebie poruszyło, zastanowiło, zaskoczyło czy wzbogaciło i również miały szansę z tego skorzystać.

Z uściskami,
Ania i Agnieszka 🙂

Komentarze z Facebook

Dodaj opinię poprzez Facebook