Rozwiń Skrzydła

6 korzyści, jakie płyną ze słuchania muzyki

Muzyka to jedna z dziedzin sztuk pięknych, która od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach. Najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Nie znana jest jednak dokładna data jej autentycznego początku, istnieją tylko przypuszczenia i domysły na podstawie przeprowadzonych badań. Wiadomo, że wciąż się rozwija i nie przestaje nas zaskakiwać swoim wewnętrznym, niezwykłym pięknem. Zatem jakie korzyści płyną ze słuchania muzyki?

1.Słuchanie muzyki poprawia nastrój

Efekt jaki wywiera muzyka na nasz nastrój czyni z niej nieodłączny element naszego życia. Ma ona moc praktycznie zmieniania tego, jak się czujemy. Naukowcy twierdzą, że słuchanie muzyki, gra na instrumencie oraz śpiewanie wywołuje reakcję emocjonalną zarówno u muzyka, jak i u słuchacza.

Gdy słuchasz swojej ulubionej piosenki zaczynasz wpływać na hormony, które krążą w Twoim ciele. Obniża się poziom kortyzolu odpowiedzialny za odczuwanie stresu, a uwalnia dopamina, neuroprzekaźnik, który w naturalny sposób prowadzi do zwiększonego poczucia szczęścia i radości. Dlatego wystarczy 15 minut dziennie słuchania ulubionych utworów, aby poprawić sobie nastrój.


2. Lepsza jakość snu

W 2006 r przeprowadzono badania które, pokazały że biorące w nim udział osoby, dzięki utworom Mozarta i innych znanych kompozytorów, zasypiały szybciej. Według naukowców muzyka klasyczna jest najbardziej skuteczna w poprawie jakości snu i zwalczaniu różnego rodzaju zaburzeń w tej sferze. Działa ona kojąco i pozwala się odstresować. Kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przed snem do poduszki warto posłuchać utworów mających regularny rytm, niskie tony oraz spokojną melodię – to pozwoli nam się wyciszyć.

3. Muzyka poprawia osiągnięcia sportowe

Jakiś czas temu naukowcy odkryli, że  biegacze słuchający silniej, zrytmizowanej muzyki osiągali lepsze wyniki niż sportowcy, którzy słuchali spokojnych utworów. Muzyka może wpływać na poziom pobudzenia z kilku przyczyn. Szybka i rytmiczna przyspiesza liczbę uderzeń serca, zwiększa tempo oddychania, wydzielania potu i daje impuls do mózgu, pobudza myśli do aktywności fizycznej. Dzięki muzyce możliwe jest takie skupienie uwagi, że zmęczenie podczas treningu czy zawodów będzie mniejsze. Muzyka jest w stanie odwrócić uwagę również od bólu, co powoduje, że możliwy jest dłuższy trening.

4. Muzyka wzmacnia uczenie się i pamięć

Wykazano, że słuchanie muzyki wspomaga czytanie, naukę języków obcych czy matematykę, poprawia samoocenę i kreatywność oraz rozwija kompetencje społeczne. Studenci, którzy słuchali muzyki klasycznej byli bardziej ożywieni intelektualnie, zwiększały się ich zdolności twórcze, mieli większe poczucia własnej wartości, lepszą koncentrację, skupienie uwagi, a ich pamięć zwiększyła się ponad 90%. Dzieje się tak między innymi dlatego że pod wpływem muzyki zwiększa się poziom katecholamin oraz serotoniny – neuroprzekaźników biorących udział w procesie uczenia się.


5. Uspokaja pacjentów i działa przeciwbólowo

Jeden z lekarzy doszedł do wniosku, że zaaplikowanie pacjentowi kilku ukochanych utworów przed czekającą go operacją może skuteczniej zmniejszyć poziom lęku niż niektóre leki. I w ten sposób przygotować do uśpienia i spokojnego przejścia zabiegu. Muzyka znacząco pomaga w relaksacji i dochodzeniu do siebie. Pomaga uśmierzyć ból i cierpienie.

6. Nauka języka obcego przez słuchanie muzyki

Nauka języka obcego przez muzykę uczy poprawnej wymowy, rozumienia tekstu ze słuchu, jak i pozwala poznać wiele nowych słówek. Dzięki muzyce poznajemy również kulturę danego kraju, sposób myślenia i odczuwania. Towarzyszący im rytm i melodia znacznie ułatwia zapamiętywanie, a poruszane aspekty i słowa odnoszą się do wielu zagadnień.  Im więcej czasu spędzamy w otoczeniu obcego języka, tym szybciej go zrozumiemy. Słuchanie zagranicznych piosenek to niezliczony zbiór nowych słówek, świetne ćwiczenie słuchu i wiedza, która zostaje w pamięci na bardzo długo.

Wyjątkowa sztuka, jaką jest muzyka oddziałuje na nasz mózg. Poprawia nastrój, budzi pozytywne emocje i czyni nas szczęśliwszymi. Warto więc pomyśleć w ciągu dnia o kilku minutach dla siebie i posłuchać muzyki, aby pozytywnie wpłynąć na ciało oraz duszę.

Z pozdrowieniami,

Paulina Walczak

pasjonatka kultury latynoskiej, autorka bloga LatinoSi

Życiowe motto: „Lepiej żałować, że się coś zrobiło, niż żałować, że się nie spróbowało”. 

we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 🙂
Wspólnie dziękujemy za Twój czas i uprzejmie prosimy o:

  • zostawienie swojego komentarza, łapki, abyśmy wiedziały, że nie piszemy „do szuflady”, że będziesz chciała do nas wpadać, że to co proponujemy jest Tobie również bliskie,
  • odwiedzenie nas na Instagramie i Facebooku, aby poznawać nas i naszą pracę jeszcze bliżej,
  • podanie dalej, aby inne osoby dowiedziały się o tym, co Ciebie poruszyło, zastanowiło, zaskoczyło czy wzbogaciło i również miały szansę z tego skorzystać.

Z uściskami,
Ania 🙂

Komentarze z Facebook

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *