Nie ważne, czy prowadzisz swoją firmę, czy jesteś zatrudniona na etacie. Lista Twoich obowiązków, również tych domowych, z pewnością jest bardzo długa i masz wrażenie, że nigdy się nie skończy. Musisz jednak mieć na uwadze, że praca to nie wszystko. Brak wolnego czasu na odpoczynek i rozwój osobisty może doprowadzić do wypalenia zawodowego.
Jak tego uniknąć? Zadbaj o swój work-life balance! To najlepsza metoda, aby czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy i radość z życia. A przecież każda z nas na to zasługuje, prawda?
Negatywne skutki przepracowania
Przepracowanie to stan, który znamy chyba wszystkie. Nakładamy na siebie zbyt dużą listę obowiązków, bo czujemy presję bycia niezastąpioną i doskonałą. Należy jednak pamiętać, że długotrwały stan przepracowania może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Odbiera nam poczucie szczęścia i satysfakcji, krytycznie wpływa na ocenę naszej pracy i wykonywanie zadań. Zmniejsza się nasze zaangażowanie i motywacja, spada efektywność działań oraz ogólna produktywność. Ale to nie wszystko! Niestety, skutki przepracowania mogą być o wiele poważniejsze:
nadmierny stres, a w efekcie – choroby psychosomatyczne,
wyczerpanie emocjonalne,
doświadczanie nadmiernej frustracji,
wypalenie zawodowe,
skłonność do uzależnień,
depresja,
zaburzenia psychiczne.
Brzmi groźnie, ale jak najbardziej prawdziwie. Warto zdawać sobie sprawę z negatywnych skutków przepracowania, aby uniknąć tego stanu rzeczy i zmienić swoje nawyki, nim będzie za późno.
Work-life balance – od czego zacząć?
Jeśli wydaje Ci się, że w Twoim życiu nie ma miejsca na work-life balance, to jesteś w błędzie. Musisz po prostu nauczyć się, jak wprowadzić dobre nawyki do swojego stałego planu dnia. No dobrze, ale pewnie zastanawiasz się, od czego zacząć?
Ćwiczenie nr 1
W pierwszej kolejności wykonaj proste ćwiczenie, które pomoże Ci zweryfikować Twój codzienny rozkład jazdy. Przyda Ci się kartka i ołówek. Odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań:
jak wygląda Twój dzień?
na co poświęcasz najwięcej czasu?
Narysuj koło i zaznacz na nim udział procentowy poszczególnych zajęć: praca, sen, telewizja, ruch, rodzina, przyjaciele, jedzenie, rozrywka, odpoczynek, hobby, edukacja/rozwój, selfcare.
To koło odzwierciedla dobę z Twojego typowego dnia pracy. Zastanów się teraz:
czy podoba Ci się to, co narysowałaś?
czy jest coś, co chciałabyś zmienić w tej rutynie?
na co brakuje Ci czasu?
Czy w Twojej ocenie Twój codzienny harmonogram jest spójny z założeniami work-life balance? Jeśli tak, to świetnie – gratuluję. Jeśli jednak dostrzegasz pewne kwestie, które należałoby zmienić, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz sama nauczyć się, jak wprowadzić równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Zacznij od swojego nastawienia. Przekonanie, że zasługujesz na czas dla siebie to połowa sukcesu. A jeśli Twoja rodzina Ci to ułatwi, to nie będziesz mieć już żadnych wymówek!
Work-life balance a cele życiowe
Zgodnie z definicją, work-life balance to stan, w którym nasza aktywność zawodowa i przestrzeń prywatna tworzą spójną całość i służą naszym celom i oczekiwaniom. Powinny być one także zgodne z naszymi zasadami i wartościami. To wyznawane wartości są tutaj słowem klucz. Bo przecież każda z nas dąży w życiu do innego celu, a wartości, które wyznajemy, różnią się od siebie w zależności od etapu naszego życia. Dlatego tak ważne jest, aby wypracować odpowiedni dla siebie złoty środek.
Ćwiczenie nr 2
W tym celu możesz wykonać kolejne ćwiczenie, które pomoże Ci określić listę wartości, które są dla Ciebie istotne w aktualnym momencie Twojego życia.
Wypisz na kartce listę 70 (tak, aż tylu!) wartości, które wydają Ci się ważne i którymi kierujesz się w swoim życiu. Mogą to być: autentyczność, spokój, uczciwość, doskonałość, rozwój, rodzina, hobby, zdrowie, przyjemność, tolerancja, wiarygodność, terminowość, kreatywność. Z pewnością dopiszesz do tej listy swoje priorytety. Następnie wykreśl z listy 30 punktów, które są dla Ciebie najmniej istotne. Z pozostałych 40 pozycji wykreśl kolejne 20. Ciężko wybrać? To jeszcze nie koniec. Usuń jeszcze 13 wartości, które są dla Ciebie mniej ważne od tych pozostałych. Brawo! Tym sposobem udało Ci się określić listę 7 najważniejszych wartości w Twoim życiu. Pamiętaj o nich planując swój work-life balance.
Jak zadbać o równowagę w życiu?
Niezależnie od wyzwań, które przed Tobą stoją, musisz nauczyć się zadbać o równowagę w Twoim życiu. Cienka linia pomiędzy Twoim życiem zawodowym a prywatnym nie wróży nic dobrego. Warto więc postawić grubą kreskę i stworzyć własny kodeks pracy, który pomoże Ci przestrzegać reguł i znaleźć czas na aktywności, których zawsze Ci brakowało. Nawet, a może tym bardziej, jeśli jest to czas na sen i odpoczynek! Jak to zrobić? Oto lista tipów, które z pewnością Ci w tym pomogą:
pozbądź się przekonania, że „musisz wszystko”,
nie bierz na siebie więcej, niż jesteś w stanie wykonać,
naucz się samodyscypliny i asertywności,
naucz się wyznaczania priorytetów,
planuj tygodniowe i miesięczne zadania,
pilnuj godzin pracy,
przestrzegaj własnego kodeksu pracy,
przestań spełniać oczekiwania wszystkich,
zacznij stawiać granice,
oddziel życie zawodowe od prywatnego,
deleguj zadania i proś o pomoc rodzinę,
planuj urlop z wyprzedzeniem.
Przestrzeganie tych zasad z pewnością pomoże Ci w osiągnięciu zdrowego work-life balance. A jeśli dalej będziesz mieć problem z wygospodarowaniem przestrzeni dla siebie, to koniecznie dopisz ten punkt do Twojej listy zadań! I pamiętaj – nie odkładaj ich na później – teraz jest najlepszy moment na naukę równowagi w życiu! Powodzenia!
Z pozdrowieniami,
Justyna Dawidzik
absolwentka filologii polskiej, copywriterka, wirtualna asystentka, właścicielka firmy Oddeleguj To Życiowe motto: „Jest tylko jedna rzecz, która sprawia, że marzenie jest niemożliwe do osiągnięcia: strach przed porażką” Paulo Coelho
we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 🙂
Wspólnie dziękujemy za Twój czas i uprzejmie prosimy o:
zostawienie swojego komentarza, łapki, abyśmy wiedziały, że nie piszemy „do szuflady”, że będziesz chciała do nas wpadać, że to co proponujemy jest Tobie również bliskie,
odwiedzenie nas na Instagramie i Facebooku, aby poznawać nas i naszą pracę jeszcze bliżej,
podanie dalej, aby inne osoby dowiedziały się o tym, co Ciebie poruszyło, zastanowiło, zaskoczyło czy wzbogaciło i również miały szansę z tego skorzystać.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności