Rozwiń Skrzydła

Satysfakcja z życia w sytuacji COVID-19

Nie wiem, jak Wy, ale ja ostatnimi czasy często zastanawiałam się, jak to jest, że w obecnie panującej w kraju (i nie tylko) sytuacji związanej z pandemią, jedne osoby radzą sobie lepiej, a inne trochę gorzej. Intrygowało mnie to do tego stopnia, że wraz z dwoma zespołami badawczymi zrealizowałam w tym zakresie badania. Ponieważ niesamowicie mnie podbudowały wyniki, pomyślałam, że z chęcią się z Wami tym podzielę.

Zacznijmy jednak od początku. Od kilku miesięcy żyjemy w „nieco” innej, często nowej dla nas rzeczywistości. Doświadczamy różnego typu konsekwencji. Dotyczą one rozmaitych sfer naszego życia. Życie osobiste i zawodowe uległo modyfikacji. Musiałyśmy zreorganizować swoje codzienne nawyki. Oprócz tego wzrost liczby zachorowań, szczególnie wśród osób z naszego bliskiego kręgu, sprawia że często zaczynają się u nas pojawiać różnego rodzaju obawy, lęki, czy stan wewnętrznego niepokoju. Jak się zapewne domyślacie ma to niewątpliwie ogromne znaczenie dla naszego poziomu satysfakcji z pracy i życia. Dokonując przeglądu badań realizowanych na całym świecie, dostrzegłam obecność wielu podobnych mechanizmów oraz zjawisk. Jednym z nich jest to, że odnotowujemy obniżenie poziomu satysfakcji z życia wśród współczesnych społeczeństw.

 

 

Natomiast co ciekawe i ważne,  możemy odnaleźć szereg czynników, które nas ochronią. Wspomogą nasze prawidłowe funkcjonowanie w tym czasie.  Oczywiście nie jestem w stanie wymienić tutaj wszystkich, ale chciałabym Wam wspomnieć o jednym z nich, niezwykle istotnym. Mam nadzieję, że każdej z Was uda się wziąć coś dla siebie ?

Ten czynnik to poczucie własnej wartości. Zapewne część z Was może zapytać, a co to takiego? Zacznę od krótkiego przybliżenia znaczenia tego terminu. Poczucie własnej wartości jest ewaluacją własnej osoby. Jej zakres może być zróżnicowany. Odnotowujemy różne stopnie jej generalizacji. Może obejmować ocenę poszczególnych aspektów życia danej jednostki (np. kompetencje interpersonalne, atrakcyjność fizyczną, umiejętność grania na jakimś instrumencie), ale również może mieć charakter bardziej globalny, czyli polega wówczas na całościowej ocenie siebie. Wielu badaczy podkreśla, że jest ono niezmiernie ważne. Między innymi dlatego, że posiadanie wysokiego poziomu poczucia własnej wartości sprawia, że człowiek odczuwa pozytywne emocje. W końcu chyba się zgodzicie, że miło jest myśleć o sobie w dobry sposób ? Czyli na przykład, że jest się atrakcyjną fizycznie, czy kompetentną albo lubianą. Dlatego też często staramy się coś zmieniać w obrazie swojej osoby. Nikt nie jest doskonały we wszystkich aspektach, natomiast ważne jest to, żeby umieć znaleźć te obszary, aktywności, które spełniają te standardy. Jeżeli czujesz, że jesteś w czymś kiepska, to nie przejmuj się, po prostu szukaj obszaru, w którym jesteś świetna, bo na pewno taki masz. Czasem tylko musisz przyjrzeć się temu tematowi trochę dłużej.

 

Zadanie:

Na początek zrób sobie dobrą herbatkę, kawkę lub po prostu weź wodę z plasterkiem cytryny. Znajdź spokojne miejsce. Czyli takie, w którym będziesz mogła przez 10 min pobyć sama ze sobą. Weź również kartkę i coś do pisania. Jeśli masz już wszystko i jesteś gotowa, to możemy zaczynać. Przypomnij sobie swój ostatni tydzień. Zastanów się, co udało Ci się dobrze zrobić? Z czego jesteś dumna? Kiedy miałaś takie wewnętrzne pozytywne poczucie, że to co zrobiłaś jest naprawdę dobre? Następnie zastanów się, za co jesteś wdzięczna (pamiętaj, że mogą to być czasem naprawdę bardzo małe i drobne rzeczy bądź sytuacje, ale ważne, żebyś coś znalazła)?

 

 

A teraz wracając do kwestii, od której zaczęłam, czyli pandemia Covid-19. Lęk związany z istniejącym wirusem oraz poczucie samotności mogą aktywować pojawienie się negatywnych myśli, brak chęci do podejmowania działania, poczucie beznadziejności oraz bezradności, a nawet stanów depresyjnych. Niedawno zrealizowane badania na próbie 1200 osób przez zespół badaczy, dostarczyły ciekawych wniosków (The Anxiety-Buffer Hypothesis in the Time of COVID-19: When Self-Esteem Protects From the Impact of Loneliness and Fear on Anxiety and Depression. Alessandro Rossi,1 Anna Panzeri, Giada Pietrabissa,Gian Mauro Manzoni, Gianluca Castelnuovo, and Stefania Mannarini). Uzyskane rezultaty wykazały, że poczucie własnej wartości jest czynnikiem, który chroni człowieka przed negatywnymi konsekwencjami psychologicznymi obecnej sytuacji. Nawet kiedy odczuwamy lęk związany z Covid-19 oraz gdy towarzyszy nam poczucie samotności. Czyli pewnie możemy również powiedzieć, że poczucie własnej wartości łagodzi skutki doświadczania obecności wirusa. Przynajmniej w pewnym stopniu. Autorzy tych badań podkreślają również, iż zwłaszcza w sytuacji, kiedy przez dłuży okres towarzyszy nam lęk szczególnie ważne jest, aby nie mieć poczucia samotności. Dlatego pamiętajcie, żeby wykorzystywać nowe technologie, w taki sposób, aby w obecnych czasach „otaczać się” ludźmi. Pielęgnować relacje z naszymi bliskimi, z osobami, z którymi przebywamy na co dzień. Starajmy się, aby te relacje były pozytywne. To również korzystnie oddziałuje na nasze poczucie własnej wartości. Dostrzegajcie to co dobre i wartościowe. Im więcej z siebie dacie, tym więcej do Was wróci ? Pracujcie nie tylko nad sobą, ale i nad każdą relacją, a Wasza codzienność stanie się o wiele przyjemniejsza i mniej stresująca.

Z pozdrowieniami,

 

Blanka Kondratowicz

dr psychologii, adiunkt w Zakładzie Psychologii Ekonomicznej i Psychologii Organizacji Uniwersytetu Gdańskiego
Życiowe motto: „W życiu ważne jest odnalezienie swojej własnej drogi na zdobywanie własnych szczytów”

we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 🙂 

 

Wspólnie bardzo dziękujemy za Twój czas i uprzejmie prosimy o:

  • zostawienie swojego komentarza, łapki, abyśmy wiedziały, że nie piszemy „do szuflady”, że będziesz chciała do nas wpadać, że to co proponujemy jest Tobie również bliskie,
  • odwiedzenie nas na Instagramie i Facebooku, aby poznawać nas i naszą pracę jeszcze bliżej,
  • podanie dalej, aby inne osoby dowiedziały się o tym, co Ciebie poruszyło, zastanowiło, zaskoczyło czy wzbogaciło i również miały szansę z tego skorzystać.

Z uściskami,
Ania i Agnieszka 🙂

Komentarze z Facebook

2 thoughts on “Satysfakcja z życia w sytuacji COVID-19”

  1. Very good written story. It will be helpful to anyone who usess it, as well as myself. Keep up the good work – looking forward to more posts. Valentine Schroth

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *