Hierarchia wartości a sztuka wyboru

Pośpiech i nadmiar obowiązków stwarzają w życiu sytuacje, w których zapominamy, co jest dla nas najważniejsze. W ferworze dnia i tygodnia nasze życie krąży wokół pracy, domu, codziennych sprawunków i tak naprawdę, kiedy chcemy zadbać o siebie to okazuje się, że doba jest za krótka. A na przestrzeni miesięcy pojawia się żal, bo przecież uwielbiam taniec, a nie pamiętam, kiedy tańczyłam, mam przyjaciół, z którymi nie widziałam się od dawna, na szafce leży książka, którą wypożyczyłam i nie miałam możliwości do niej zajrzeć, bo zbyt szybko zasypiam.

Kiedy już wygospodaruję wolną chwilę to nie wiem co wybrać, bo możliwości jest tak wiele. Jak nauczyć się wybierać właściwie, czyli w zgodzie ze sobą? Co jest w moim życiu na tyle ważne, że poświęcę temu więcej czasu i się zatrzymam? Dodatkowo – czy daję sobie przestrzeń na to, aby przestać tak gonić?

Takie refleksje pojawiają się w mojej głowie, co jakiś czas szczególnie – kiedy uświadamiam sobie upływający czas. Tak szybko dni zamieniają się w tygodnie, tygodnie w miesiące, że kiedy coś planuję i jestem spokojna, bo przecież mam jeszcze dużo czasu, okazuje się, że już upłynął. Pięknie to widać w sytuacji, gdy mamy dzieci. Kiedy są małe obserwujemy ich pierwsze postępy, zastanawiamy się, kiedy zrobią pierwszy krok, wypowiedzą pierwsze słowo. A nim się nie obejrzymy mamy w domu nastolatka z własnymi problemami, humorami i marzeniami. Pędząc jesteśmy w stanie przegapić wiele ważnych chwil, momentów, bo nasza uwaga kieruje się do mało istotnych spraw.

Niestety czasu nie cofniemy, zaniedbania się napiętrzają, relacje poluźniają. W skrajnych sytuacjach pogoń za pieniędzmi powoduje, że pod jednym dachem mieszkają obok siebie kompletnie obcy sobie ludzie, co świetnie pokazał nam okres pandemii. Wiele osób nie potrafiło się odnaleźć we wspólnej przestrzeni, a przecież większość z nas deklaruje, że rodzina jest najważniejsza. Podobnie jest ze zdrowiem – życzymy go niejednokrotnie z okazji urodzin czy świąt, mamy świadomość, ile jest warte. No, ale odpowiedz sobie sama na pytanie, kiedy ostatnio robiłaś podstawowe badania krwi? Cytologię? Czy przyglądałaś się swojej aktywności, żywieniu? No właśnie, czas ucieka. Jak zatem nauczyć się wybierać? Otóż tu z pomocą przychodzą właśnie nasze osobiste wartości.

Wartości życiowe przybliża nam Kamila Rowińska w swojej książce „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”, w której podaje nam całą tabelę wartości, aby eliminując te mniej ważne, na które niestety doby nie wystarczy, dojść do siedmiu absolutnie kluczowych i najważniejszych. Dopiero wówczas, kiedy sami zgodnie ze swoim poczuciem wybierzemy je i uświadomimy sobie, co one dla nas znaczą, jesteśmy w stanie w swoim życiu zaprowadzić ład i spójność miedzy tym, co głosimy a tym jak żyjemy.

Ustalając hierarchię wartości automatycznie jesteśmy w stanie wartościować, co jest ważniejsze, a co mniej ważne. Kiedy pojawia się wybór miedzy pracą a spędzeniem wieczoru z bliskimi, posiadając właściwie rozumianą hierarchię będziesz wiedziała, jakiego wyboru dokonać. Zastanawiając się nad swoją sprawnością fizyczną i sposobem odżywiania następnym razem na zakupach mając w głowie ćwiczenie z wartościami może zamiast paczki chipsów do filmu postawisz na chrupiącą marchewkę i jabłka. Półki w sklepach uginają się od różnego rodzaju produktów i czasem warto poświęcić chwilę dłużej na to, aby przeczytać etykietę i wybrać mądrze, co dostarczyć swojemu organizmowi. Wszak jesteś tym, co jesz. Wprowadzając w swoje życie takie nowe świadome nawyki możemy zaszczepić również w najmłodszych zamiłowanie choćby do warzyw i owoców. Wspólne gotowanie lub wybór wieczornego filmu sprawi, że nie dość, że zadbasz o zdrowie, relacje rodzinne, to również odprężysz się i nabierzesz energii na jutrzejszy dzień. A wiadomo, że człowiek wypoczęty jest bardziej wydajny i ma zdecydowanie lepszy humor.

Odpowiednie podejście do życia powoduje, że nie dojdę do ściany, nie wypalę się, będę wiedziała kiedy odpuścić i iść inną drogą. Jeżeli wiem, że bardzo ważny jest dla mnie rozwój osobisty i duchowy to będę miała również świadomość, jaką książkę wybrać w księgarni czy bibliotece. Wiem co mnie interesuje i jakie treści są pomocne w ulepszaniu moich umiejętności. Efektem tego jest fakt, że małymi krokami dokonałam licznych zmian w swoim życiu. Nie sięgam po gotową, przetworzoną żywność, doszłam do perfekcji w robieniu zdrowych posiłków – szybko i smacznie. W moim koszyku nie ma „przypadkowych” rzeczy. Selekcja jest dość konkretna. Efekt – znaczna poprawa samopoczucia, dużo energii i pozytywnego nastawienia. Nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam choćby katar. Kolejną ważną sferą mojego życia, co często podkreślam, jest moja rodzina, aktywne spędzanie czasu, wspólne zajęcia, rozmowy, plany i marzenia. Chcę być mamą, która jest ze swoimi dziećmi, kiedy jej potrzebują. Uwielbiam marsze z kijami, które oprócz zdrowej dawki endorfin dają również wspaniałą okazję do relacji towarzyskich z osobami, które mają podobne zamiłowania – w grupie siła.

Zachęcam Cię dziś do refleksji, znalezienia swoich wartości, ustalenia ich hierarchii i być może bardziej świadome wybory, których dokonujesz. Czas jest cenny i nikt ani nic Ci go nie zwróci za żadne pieniądze. Dlatego, aby go nie marnować, warto postawić na właściwe wybory. Złoty środek i świadomość zawsze pomaga, trzeba tylko znaleźć czas, aby się nad tym zatrzymać i wprowadzić zmiany.

Magdalena Kuźmicz

absolwentka psychopedagogiki, certyfikowany trener biznesu, doradca zawodowy, animator społeczny
Życiowe motto: „Nieustannie się rozwijam i wzrastam, doceniam życie i każdą jego chwilę”

we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 🙂