O ograniczających przekonaniach

Przekonania to wnioski, jakie wyciągamy na podstawie swoich doświadczeń, czyli tego, co nas  spotkało w życiu. Każdy ma unikalny zestaw przekonań, który może ograniczać lub wzmacniać myślenie i sposób działania. Ograniczające przekonania są szkodliwe, ponieważ hamują nasz wzrost i uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu.

“Jest tylko jedna przyczyna nieszczęścia: fałszywe przekonania, które masz w głowie. Przekonania tak popularne, tak ogólnie uznane, że nigdy nie wpadniesz na to, by je podważyć”.
Anthony de Mello

Dlatego tak ważne jest, aby zatrzymać się nad swoim sposobem myślenia i eksplorować założenia, które kierują naszym życiem.

Kwestionowanie przekonań

Czy pamiętasz taką sytuację, gdy nie wiedziałaś, że coś jest mało prawdopodobne albo wręcz niemożliwe i to osiągnęłaś? Łut szczęścia, przypadek, „więcej szczęścia niż rozumu”? Nie, po prostu nie byłaś źle nastawiona, nie miałaś ograniczających przekonań i Twoje działanie przyniosło sukces.

A może było odwrotnie, stałaś przed zadaniem, które z powodzeniem mogłaś zrobić, bo posiadałaś wszelkie zasoby i narzędzia, aby tego dokonać, ale strach i wątpliwości wzięły górę i nie podołałaś wyzwaniu?

Być może jesteś w miejscu, z którego nie możesz ruszyć naprzód. Chciałabyś osiągnąć swoje cele, ale utknęłaś…  Zachęcam Cię do chwili refleksji i zadania sobie kilu pytań.

• A gdyby wszystko było możliwe, co byś zrobiła?
  • Jaki plan byś wdrożyła?

I dalej:

• Jakie przekonanie nie pozwala Ci osiągnąć tego, co chcesz?
  • I co jeszcze?

To, co trzyma nas w „więzieniu” i nie pozwala iść do przodu to fundamentalne założenia. Można je porównać do skał w naszych mózgach składających się z wielu warstw – powstawały latami na bazie tego, co nas spotkało i co mówiły nam ważne dla nas osoby, szczególnie w procesie socjalizacji. Fundamentalne założenia dotyczą samego siebie – opinii na swój temat, np. „jestem za słaba”, „nie nadaję się do tego”, „nie dam rady tego zrobić” oraz świata zewnętrznego i zasad, które nim „rządzą”, np. „umiesz liczyć – licz na siebie”, „nie można okazywać uczuć, bo inni to wykorzystają”, „nie ma prawdziwej przyjaźni”, „pieniądze szczęścia nie dają”.

Odkrycie fundamentalnych założeń jest kluczowe, ponieważ dopóki pozostają ukryte, nie możemy stawić im czoła i „rozprawić się z nimi”. Ciekawymi pytaniami, które możesz sobie zadać są:

• Czy zawsze w to wierzyłaś?
  • Czy wierzyłaś w to jako małe dziecko?

W tym momencie możesz zrobić retrospekcję i sprawdzić jak Twoje przekonania zmieniały się w czasie. Podziel swoje życie na kila okresów, np. dzieciństwo, 15 lat, 25 lat, 35 itd. Następnie wpisz w każdym z okresów przekonania, które uważałaś za kluczowe w takich obszarach jak rodzina, miłość, przyjaźń, małżeństwo, współpraca, szczęście, talent,  możliwości, czy kariera.

Następnie do każdego przekonania zadaj sobie następujące pytania:

• Co spowodowało, że w to wierzyłaś?
  • Kto/ co miało największy wpływ na to, że w to wierzyłaś?
  • Jaki był szerszy kontekst sytuacji, która Cię ugruntowała w danym przekonaniu?
  • Jakie dziś nadajesz temu znaczenie?
  • W co wolałabyś wierzyć?
  • W co teraz chcesz wierzyć?
  • Jak możesz tego dokonać?
  • Jak Twój nowy sposób myślenia będzie wpływał na Twoje działanie?

„Jeżeli myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację”.
Henry Ford

Przeformułowanie przekonań

Przeformułowanie przekonań to zabieg, którzy może Ci pomóc inaczej spojrzeć na daną sytuację, z nowej perspektywy i poszukać nowego znaczenia. Dzięki temu możesz zrozumieć schemat, wg którego funkcjonowałaś i znaleźć rozwiązanie problemu.

Sytuacja  – myśli – emocje – działania – rezultaty

Nie zawsze nasze myśli i przekonania prowadzą nas do efektywnego działania. Mogą „trzymać nas w szachu” lub sprowadzać na manowce. To nie sytuacja nas denerwuje, ale nasza interpretacja sytuacji i przekonania, którymi się kierujemy powodują nasze emocje, a konsekwencją tego są nasze działania, które przynoszą lepsze lub gorsze efekty. Dlatego tak ważna jest praca nas swoimi przekonaniami i monitorowanie swoich myśli i emocji, bo z nich powstają nasze reakcje. Przypomnij sobie sytuację, która była dla Ciebie trudna.

• Czego dotyczyła sytuacja? Jaki był problem?
  • Co wtedy pomyślałaś?
  • Jakie emocje uruchomiły się w Tobie?
  • Jak zareagowałaś?
  • Jaki był tego rezultat?
  • Jak inaczej mogłabyś zareagować?
  • Jak możesz teraz ocenić tę sytuację „z boku”?

„Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu”.
Marek Twain

Podsumowując, przekonania to myśli powtarzane w Twojej głowie tyle razy, że w nie uwierzyłaś i uznałaś za prawdę. Co więcej – gdy przyjęłaś je za pewnik, znajdowałaś wystarczająco dużo przykładów w rzeczywistości, by potwierdzić ich słuszność 😉. Twoje myśli i przekonania wpływają na Twoje emocje, z których rodzą się działania, a te dają rezultaty. Jeżeli nie masz efektów, na których Ci zależy, zapytaj siebie: „jakie przekonania powodują, że jestem tu, gdzie jestem?”.

Zachęcam Cię do kwestionowania swojego sposobu myślenia, wychylania się ze strefy komfortu i poszukiwania nowych rozwiązań. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, w co wierzysz! A ja wierzę w Ciebie. Uda Ci się!

Magdalena Binkiewicz
absolwentka socjologii, HR Manager, coach, trener, Turkusowa Liderka
Życiowe motto: “Ludzie są jak kwiaty – stworzeni do tego, aby się rozwijać” Andre Liege

we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 😊