Zaangażowanie obu stron w proces odchudzania

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0

Witajcie! 🙂 Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie książka pt. „Psychika i ciało”. Dotyka ona tematu psychosomatyki. Jest to dziedzina, która zajmuje się wpływem naszej psychiki na ciało, nasze zdrowie fizyczne i na odwrót – czyli jak nasze samopoczucie, odczuwanie bólu, choroby mogą wpływać na nasze nastroje i cechy charakteru. Szalenie mnie to interesuje.

Książka opisuje metody leczenia, relację i pracę z pacjentem. Na proces regeneracji i zdrowienia ma wpływ otoczenie, poczucie bezpieczeństwa, informacje na temat wyników badań, brak stresu i jak najbardziej zaufanie do lekarza. Ale to nie wszystko. Autorka opisuje, że tak naprawdę tym co może znacząco zdecydować o wyzdrowieniu pacjenta jest jego zaangażowanie, wewnętrzny upór i przekonanie, że jest zdolny pokonać chorobę.

Na czym polega zaangażowanie pacjenta? Przede wszystkim na tym, że sam chce monitorować postępy leczenia, że potrzebuje informacji, chce wiedzieć co jeszcze można zrobić, aby wyzdrowieć, jest nastawiony na cel, zadaje dużo pytań, ale też słucha i sprawdza… Z takim pacjentem zdecydowanie lepiej się pracuje. Po prostu sprawniej i skuteczniej 😊.

 

 

Identycznie ma się sytuacja w gabinecie dietetyka. Naturalne jest, że każdy z nas jest inny i potrzebuje innych metod współpracy, ale mogę na pewno stwierdzić, że są dwa główne typy klientów, którzy chcą schudnąć. Pierwsza grupa to osoby, które potrafią wskazać przyczyny swojej nadwagi lub problemów zdrowotnych. Takie osoby mają ogromną motywację, wiedzą z czym się wiąże systematyczne zmienianie nawyków żywieniowych i są w pełni na to gotowe. Te osoby aktywnie słuchają i wdrażają nowe rozwiązania – z różnym skutkiem, ale widać w nich otwartość na zmianę i chęć podjęcia tej próby. Druga grupa to osoby często zmotywowane świetnym efektem uzyskanym przez innych. Postanawiają przyjść „po dietę” i zobaczyć co z tego wyjdzie… Prawdopodobnie mają założenie, że będzie to „dieta“ tylko na kilka tygodni, na chwilę, do uzyskania pierwszych efektów. Takie osoby często mają za sobą mnóstwo wypróbowanych jadłospisów i czarodziejskich metod odchudzania. Przychodzą do kolejnego dietetyka, konsultanta czy trenera personalnego z nastawieniem, że jak dotąd nikomu innemu nie udało się ich odchudzić, więc „pokaż Ty, co potrafisz”. Takie podejście opisuję zwrotem „Schudnij mnie”. Czyli jest to troszkę brak wiary we własne siły i powodzenie tego procesu już na samym starcie 🙁 Wynika to z wielu powodów. Tymczasem to zaangażowanie obu stron w proces zmiany jest kluczem sukcesu. Pokaż, że przede wszystkim to Ty dasz z siebie wszystko, a osoba wspierająca Cię w procesie będzie jedynie kierowała i korygowała Twoje ewentualne potknięcia. Wyobraź sobie, że dietetyka nie ma, że jesteś sama, ale jest jakiś system, który monitoruje Twoje postępy. Za wyniki, które osiągniesz jesteś odpowiedzialna Ty sama, bo Ty sama zarządzasz i dobierasz metody do tego, by osiągnąć swój cel. Rozliczasz się sama przed sobą.

Jak zatem zwiększyć swoje zaangażowanie? Na czym ono polega? Musisz mieć jasno sprecyzowany cel i być pewna, że Ci na nim szalenie zależy. Musisz być ciekawa. Pytać o metody, jakie Ci zaproponowano. Rozumiejąc dlaczego masz postępować w dany sposób zdecydowanie łatwiej będzie Ci go przestrzegać. Dodatkowo powinnaś się też nastawić na stałą zmianę, na długą pracę, na konsekwencję i wytrwałość, a nie na błyskawiczne, magiczne rezultaty małym kosztem. No niestety. Kto szuka tylko szybkich rozwiązań często po pewnym czasie wraca do punktu wyjścia…

 

 

Po czym mogę stwierdzić, że dana osoba jest zaangażowana w proces poprawy swojego zdrowia, samopoczucia, sylwetki, kondycji? Przede wszystkim po tym, że słucha i pyta. Taka osoba chce dokładnie monitorować swoje postępy i mieć poczucie, że też ma na nie wpływ. Jest aktywna w czasie spotkań, ale też poza nimi. A to znaczy, że wyjaśnia wszystkie swoje wątpliwości jeśli tylko ją nachodzą oraz – i właściwie przede wszystkim – stosuje się do zaleceń. Dla przykładu, jeśli wsparciem przy odchudzaniu będą regularne ćwiczenia wykonywane w domu 3 razy w tygodniu, to podopieczny powinien z pełną odpowiedzialnością wpleść to w swój tygodniowy harmonogram. 

Podsumowując, zaangażowanie w proces zmiany, edukacja, świadomość, otwartość i zaufanie wobec dietetyka to gwarancja Twojego trwałego sukcesu. Weź sprawy w swoje ręce 🙂 Powodzenia 🙂

Z pozdrowieniami,

Karina Czerwonka – konsultacje żywieniowe i treningi personalne 

absolwentka kierunków Dietetyka oraz Filozofia, instruktorka fitness, trener personalny
Życiowe motto: „Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu” 

 

we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 😊

 

 

 

Wspólnie bardzo dziękujemy za Twój czas i uprzejmie prosimy o:

  • zostawienie swojego komentarza, łapki, abyśmy wiedziały, że nie piszemy „do szuflady”, że będziesz chciała do nas wpadać, że to co proponujemy jest Tobie również bliskie,
  • odwiedzenie nas na Instagramie i Facebooku, aby poznawać nas i naszą pracę jeszcze bliżej,
  • podanie dalej, aby inne osoby dowiedziały się o tym, co Ciebie poruszyło, zastanowiło, zaskoczyło czy wzbogaciło i również miały szansę z tego skorzystać.

Z uściskami,
Ania i Agnieszka 🙂

Komentarze z Facebook

Dodaj opinię poprzez Facebook