Rozwiń Skrzydła

Samodzielność – jak istotne jest jej kształtowanie w naszym życiu

Samodzielność, jakże kluczowa w rozwoju człowieka. Czym ona tak naprawdę jest i jak ją rozwijać? W słowniku języka polskiego termin „samodzielność” odnosi się do człowieka, który jest „nieuzależniony od nikogo, niepotrzebujący niczyjej pomocy, nieulegający czyimś wpływom, niepodlegający czyjejś władzy, niezależny, niezawisły, niepodległy”. W dalszym rozumieniu – tworzący odrębną całość. Dający sobie radę.

Samodzielność to cecha, która sprzyja realizowaniu celów, pragnień, wizji. Pozwala budować pozytywny obraz własnej osoby i wyposaża nas w poczucie silnego sprawstwa.  Jak zatem wykształcić poczucie samodzielności?  Jak sprawić, by dziecko, a później dorosły człowiek dawał sobie radę w życiu? To niezwykle istotne zagadnienie, dlatego poniżej przedstawię Ci kilka aspektów, na które warto jako rodzic zwrócić uwagę.

  1. Czas

Pierwsze kroki, dziecko uczy się chodzić. To etap, na którym maluch przewraca się, okazuje niezadowolenie, płacze przy porażkach, ale podnosi się i próbuje dalej. Poznaje swoje możliwości i poszerza granice. Tylko tak może nabyć nowe umiejętności. Czas jest jego sprzymierzeńcem.

  1. Podejmowanie decyzji

Kolejnym istotnym elementem w rozwijaniu samodzielności jest możliwość podejmowania własnych decyzji. Koncentracja na wyborach. Na przykład, dziecko zastanawia się w co ma się ubrać – czy będzie to niebieska koszulka i czarne spodnie czy zielona bluzka i biała spódniczka. 

  1. Niewyręczanie

Zadaniem rodziców jest wsparcie i pomaganie, ale nie wykonywanie wszystkiego za pociechę. Z umiarem, tyle ile potrzeba, nie więcej, ponieważ to hamuje rozwój. Ponadto dziecko będzie niezwykle dumne z siebie, kiedy wykona zadanie samodzielnie. Z biegiem czasu powie: ,,Wow, ja to potrafię.” Trening czyni mistrza. Im więcej rzeczy zrobi samodzielnie, tym większa będzie jego/jej pewność.

  1. Zaufanie

W kształtowaniu samodzielności ważne jest również zaufanie rodzica do dziecka i w jego umiejętności.  Jeśli dziecko mówi: „Zrobię to, potrafię” to dajmy mu pole do popisu. Niech uwierzy w swoje możliwości. Niech doświadcza. Dziecko już od najmłodszych lat może wykonywać proste czynności, drobne prace domowe, może uczyć się gotowania, wspierając przy tym rodziców 🙂

  1. Kolonie i wycieczki szkolne

W dalszym okresie dzieciństwa ważne są również wycieczki szkolne czy kolonie. Istotne jest, aby dziecko mogło wyjeżdżać, eksplorować. To zaowocuje w dorosłym życiu.

To tylko niektóre ze sposobów przyczyniających się do wykształcenia samodzielności. Dlaczego jednak ta cecha jest tak ważna, że o niej wspominam? Człowiek samodzielny staje się twórczy. Szuka rozwiązań, nie boi się ryzykować i ponosić konsekwencje własnych działań. Tego wymaga  współczesny świat, musimy być świadomi i elastyczni na zmiany.

Jak wiecie choruję na mózgowe porażenie dziecięce. Mam świetnych rodziców, którzy jeździli ze mną na rehabilitację, ale z perspektywy czasu dostrzegam, że zbyt często mnie wyręczali, zwłaszcza gdy miałam zrobić coś w domu. Słyszałam ich obawę w głosie: „zostaw, tego nie rób, bo coś sobie zrobisz”.  Wiem, że dbali, o to aby nic mi się nie stało, ale mam świadomość, że nie było to dobre podejście. Pamiętam, jak wstydziłam się wyjść do sklepu czy odebrać telefon. Dopiero, gdy zaczęłam podejmować te drobne wyzwania, mój lęk stawał się coraz to mniejszy.

W życiu nic nie dzieje się bez przyczyny ? Z upływem lat trafiłam na Stowarzyszenie Potrafię Więcej zrzeszające dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnością złożoną. Ku mojej radości stowarzyszenie prowadzi  różne projekty, które m.in. mają na celu zwiększenie samodzielności u młodzieży.  Pamiętam, jak wychodziliśmy z uczestnikami do sklepu, każdy miał za zadanie zrobić zakupy z listy, a następnie przygotować z produktów sałatkę. Były też wspólne wyjazdy z młodzieżą. To było super doświadczenie życiowe. To tam poznałam wielu wartościowych ludzi i nauczyłam się, czym tak naprawdę jest samodzielność. Zostałam wolontariuszką.

Budowanie samodzielności jest kluczem do naszego dorosłego życia, pomaga się nam odnaleźć w środowisku, do którego należymy oraz sprzyja poznaniu siebie.

Z pozdrowieniami,

Paulina Walczak

pasjonatka kultury latynoskiej, autorka bloga LatinoSi

Życiowe motto: „Lepiej żałować, że się coś zrobiło, niż żałować, że się nie spróbowało”. 

we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 🙂





Wspólnie dziękujemy za Twój czas i uprzejmie prosimy o:

  • zostawienie swojego komentarza, łapki, abyśmy wiedziały, że nie piszemy „do szuflady”, że będziesz chciała do nas wpadać, że to co proponujemy jest Tobie również bliskie,
  • odwiedzenie nas na Instagramie i Facebooku, aby poznawać nas i naszą pracę jeszcze bliżej,
  • podanie dalej, aby inne osoby dowiedziały się o tym, co Ciebie poruszyło, zastanowiło, zaskoczyło czy wzbogaciło i również miały szansę z tego skorzystać.

Z uściskami,
Ania 🙂

Komentarze z Facebook

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *