Spodziewaj się niespodziewanego, czyli o aktywności fizycznej, która zmienia nie tylko garderobę

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0

Pracowałam kiedyś  z podopieczną, która na pytanie o swoją motywację do zmiany stylu życia na zdrowszy, wskazała awans w pracy. Zaskoczyło mnie to pozytywnie, ponieważ dotychczas każdy z moich podopiecznych awans, natłok obowiązków w pracy, wyjazdy służbowe itp. wskazywał jako wymówkę by swojego żywienia właśnie nie zmieniać. Wytłumaczyła, że podstawą podołania nowym obowiązkom w pracy jest przecież zdrowie, sprawność, uśmiech i dobre samopoczucie oraz wydajność. Bardzo mi się takie nastawienie podoba i żałuję, że czasem postrzegamy przejście na nowe, zdrowsze żywienie, podjęcie aktywności fizycznej jako przykry obowiązek i przymus, który nie kojarzy nam się z żadnymi korzyściami. Błąd kochane!

Często bowiem to właśnie pozytywne nastawienie, ufność i entuzjazm są motorem tych korzystnych zmian, które w nas zachodzą. Jeśli zaczynasz działać z powerem i zaangażowaniem dbając o siebie to prawdopodobieństwo, że to nastawienie przełoży się na inne dziedziny i docelowo pozwoli Ci osiągnąć sukces, jest naprawdę duże. Myślę, że zdecydowanie coś w tym jest! Dlatego proszę, nie uprawiaj sportu tylko dla samej sylwetki i utraty kilogramów, myśl o tym, co jeszcze się pod tym kryje, poza nową garderobą. Jeśli pozbędziesz się nadwagi to poczujesz się atrakcyjniejsza i zaczniesz bardziej wierzyć w siebie, a w rezultacie nabierzesz odwagi, aby podjąć jakieś nowe działania lub zmienić te, które Ci nie odpowiadają.

 

 

Jak sport wpływa na Twoją wydajność w pracy i rozwój?

Rozwój to między innymi pracowanie nad swoim charakterem np. asertywnością, poczuciem własnej wartości, dyscypliną, sumiennością, ale to też nauka i zdobywanie nowych kwalifikacji, przełamywanie swoich wewnętrznych barier. Czasem jest tak, że jesteś już gotowa, głodna rozwoju, potrzebujesz jakiejś zmiany, chcesz ruszyć z miejsca. Pojawia się ku temu super okazja np. poprowadzenie szkolenia, przejęcie nowych obowiązków w pracy, wyjazd służbowy, od którego dużo może zależeć, spotkanie z nowymi ludźmi. Rozwój następuje w momencie spotkania JA-nowe doświadczenie i wiąże się z umiejętnością zmierzenia się z nim i poradzenia sobie.

Jeśli jesteś zdeterminowana, aby się rozwijać to mam nadzieję, że będziesz wykorzystywała okazje, które się nadarzają. Zachęcam Cię do wyjścia ze strefy komfortu („ciepłe krzesełko”, sprawdzone utarte ścieżki, ci sami ludzie, rutyna). Jeśli jednak może tego potrzebujesz to w porządku, nie naciskam, bo wszystko musi być w zgodzie ze sobą. Ale jeśli narzekasz na ten stan, to potrzebujesz coś zmienić w Twoim życiu, aby móc oczekiwać innych rezultatów. Naturalnie zachęcam do przeanalizowania ryzyka, plusów i minusów. Nie chcę żebyś bezkrytycznie była we wszystkim na TAK 🙂 Nie bójmy się czegoś tylko dlatego, że nie jest nam znane. Każdy dzień może przynieść coś nowego, każdy napotkany człowiek, sytuacja w jakiej się znajdziemy, może wnieść w nasze życie zaskakujące i rozwijające doświadczenie.

Zacznij dbać o swój organizm. Serwuj mu codziennie odżywcze posiłki i dawki ruchu. Odwdzięczy się Tobie z nawiązką. Będzie dla Ciebie pracował, uczył się nowych rzeczy, rozwijał, szkolił, podróżował i wiesz co? Nie będzie narzekał, nie będzie mówił, że jest zmęczony, że już wystarczy… 🙂

 

 

Regularna aktywność fizyczna, wcale niekoniecznie intensywny trening na siłowni czy biegi, ale zwyczajne przemieszczanie się na własnych nogach i najlepiej poza domem 🙂 to same korzyści. Ruch zwiększa wydolność Twojego układu sercowo-naczyniowego czyli coraz mniej się męczysz w ciągu dnia, obniża poziom cukru we krwi, redukuje tkankę tłuszczową, poprawia pracę układu odpornościowego, wzmacnia kości, obniża ciśnienie krwi i poziom stresu, a również fantastycznie zwiększa poziom naszej energii życiowej i poprawia humor. Osoby, które trenują regularnie są mniej zestresowane, częściej zadowolone z życia, uśmiechnięte, pozytywnie nastawione. Z takimi ludźmi po prostu chce się pracować, ponieważ im samym chce się pracować. Dbając o regularną aktywność fizyczną, nadając jej rangę ważności, budujesz swoje poczucie obowiązku. Uwierz, że taka samodyscyplina przekłada się na inne obszary Twojego życia. Po pewnym czasie zauważysz, że masz więcej zadań, obowiązków, a jednak wykonujesz je wciąż w tym samym czasie. Brak ruchu, jakiejkolwiek aktywności powoduje, że właśnie tracisz energię, zapał, chęci do czegokolwiek, częściej się martwisz i szukasz problemów. Przykładem takiej sytuacji jest mój mąż, który staje się, delikatnie mówiąc, marudny jak nie trenuje. Oboje wiemy, że trzeba wtedy koniecznie iść na spacer albo zrobić krótki trening w domu, żeby podnieść poziom energii i poprawić sobie nastrój. Kiedyś powrót z siłowni podsumował następująco: „Trening to jest reset, to jak wycieranie kartki gumką, to jak malowanie ściany na biało.” Poczuł się odnowiony i odświeżony. I siedział nakręcony cały wieczór :), bo energia się namnaża!!! Im więcej trenujesz (oczywiście rozsądnie, pamiętając o regeneracji), tym organizm chce więcej. I Ty siłą rzeczy, gdy już poczujesz te długofalowe korzyści płynące z aktywności, sama będziesz szukała i tak organizowała swój dzień, żeby mieć na nią czas.  Zwyczajnie zaczniesz tego potrzebować. Tak to działa kochana 😊 Jak Ci się nic nie chce to prawdopodobnie dlatego, że musisz poprawić krążenie krwi właśnie wysiłkiem fizycznym. Zdecydowanie nie mam tu na myśli sytuacji, kiedy pracujesz fizycznie przez 8 godzin i będąc w domu masz potrzebę po prostu odpocząć.

Jak widzisz, korzyści płynące z regularnej aktywności są liczne i znaczące oraz dotyczą różnych obszarów naszego życia. Sport pozwoli Ci się odprężyć, zwiększyć Twoją pewność siebie i zbudować siłę psychiczną. Chcesz takiej zmiany?! Wierzę, że tak 😊 Zacznij już dziś i bądź konsekwentna, bo gwarantuję, że to co zyskasz gdy osiągniesz zamierzony cel, jest nie do przecenienia.

Z pozdrowieniami,

 

Karina Czerwonka – konsultacje żywieniowe i treningi personalne
absolwentka kierunków Dietetyka oraz Filozofia, instruktorka fitness, trener personalny
Życiowe motto: „Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu” 

 

we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 😊

 

Wspólnie bardzo dziękujemy za Twój czas i uprzejmie prosimy o:

  • zostawienie swojego komentarza, łapki, abyśmy wiedziały, że nie piszemy „do szuflady”, że będziesz chciała do nas wpadać, że to co proponujemy jest Tobie również bliskie,
  • odwiedzenie nas na Instagramie i Facebooku, aby poznawać nas i naszą pracę jeszcze bliżej,
  • podanie dalej, aby inne osoby dowiedziały się o tym, co Ciebie poruszyło, zastanowiło, zaskoczyło czy wzbogaciło i również miały szansę z tego skorzystać.

Z uściskami,
Ania i Agnieszka 🙂

 

 

 

 

Komentarze z Facebook

Dodaj opinię poprzez Facebook