Rozwiń Skrzydła

Siła nawyków: Klucz do efektywności i zmiany

Dlaczego jedni ludzie osiągają wszystko z łatwością, podczas gdy inni walczą z trudnościami? Dlaczego jednym kobietom udaje się zachować smukłą talię, podczas gdy inne ciągle borykają się z tłuszczykiem? Czym różnią się rosnące firmy od tych, które upadają po krótkim czasie?

Przedstawiam Ci lekturę, która dostarczy klucz do znalezienia właściwej drogi. To prawdziwy skarb wiedzy, odpowiedniej dla sportowców, menedżerów i właścicieli firm, ale też dla wszystkich, którzy dążą do doskonalenia swojego życia. Przez ponad 400 stron tę książkę czyta się jak dobrą powieść!

Jednym z fascynujących aspektów ludzkiego umysłu jest zdolność do wykształcania nawyków, które kierują naszymi działaniami w sposób automatyczny. Charles Duhigg, ceniony dziennikarz magazynu “New York Times”, w swojej książce “Siła nawyku” analizuje, jak nawyki kształtują nasze życie i wpływają na funkcjonowanie firm oraz organizacji. Ta wiedza może nie tylko pomóc nam zrozumieć proces powstawania nawyków, ale także pozwolić nam świadomie wpływać na ich zmianę.

Okazuje się, że ponad 40 proc. działań, które podejmujemy każdego dnia, wynika z nawyków, a nie z celowych decyzji. Nawyki są jak ukryte mocarstwa umysłowe, pozwalające naszym mózgom się uspokoić lub poświęcić myślom bardziej złożonym. Duhigg przytacza przykłady, jak nauka o nawykach przyczyniła się do sukcesów w różnych dziedzinach, jak chociażby osiągnięcia Michaela Phelpsa w pływaniu podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Jednym z kluczowych pojęć, jakie przewija się w książce, jest pętla nawyku, składająca się z trzech elementów: wskazówki, rutynowej czynności i nagrody. To właśnie ta sekwencja jest podstawowym mechanizmem powstawania i utrwalania nawyków. Na przykład, gdy widzisz reklamę batonika (wskazówka), sięgasz po niego i go jesz (rutynowa czynność), a następnie doświadczasz uczucia satysfakcji (nagroda), Twój mózg zaczyna łączyć te elementy w pętlę nawyku.

Nawyki są w pewnym sensie wynikiem dążenia naszego umysłu do efektywności. Powtarzalne zachowania przekształcają się w nawyki, by oszczędzić naszemu mózgowi energię i czas. Duhigg opisuje, jak naukowcy odkryli, że kluczową rolę w formowaniu nawyków odgrywa jądro podstawne, fragment tkanki nerwowej wielkości piłki golfowej. To właśnie jądro podstawne współdziała z innymi obszarami mózgu, by zapewnić nam umiejętność wykonywania rutynowych czynności.

Nawyki, które tworzymy, mogą mieć znaczenie dla naszego codziennego życia. Duhigg przywołuje przypadek Eugene’a Pauly’ego, pacjenta opisanego w literaturze medycznej, który na skutek zapalenia mózgu stracił zdolność do formowania nowych wspomnień. Dzięki swoim wcześniejszym nawykom mógł jednak normalnie funkcjonować w swoim otoczeniu, ponieważ te działania były zaprogramowane w jego mózgu.

Książka “Siła nawyku” stanowi fascynującą podróż przez tajniki naszego umysłu i procesu powstawania nawyków. Poznajemy w niej tajemnice, jakie kryją się za naszymi codziennymi zachowaniami oraz dowiadujemy się, jak możemy wykorzystać tę wiedzę, by wprowadzać pozytywne zmiany w naszym życiu. To lektura nie tylko dla osób zainteresowanych psychologią, ale dla wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć mechanizmy sterujące naszymi nawykami i działaniami.

A więc JAK wykształcić w sobie dobre nawyki?

Zdefiniuj cele: Określ, co chcesz osiągnąć dzięki dobrym nawykom. Czy to zdrowszy tryb życia, rozwój osobisty czy lepsza produktywność, jasno zdefiniowane cele pomogą utrzymać motywację.

Małe kroki: Nie od razu Kraków zbudowano! Zamiast stawiać sobie ogromne cele, skup się na małych, osiągalnych krokach. Dzięki temu unikniesz przytłaczającego poczucia porażki i z łatwością będziesz mógł wprowadzać zmiany.

Regularność: I to naprawdę najważniejszy element… Powtarzalność jest kluczowa w kształtowaniu nawyków. Ćwicz je codziennie, aby stały się naturalną częścią Twojego dnia.

Twórz zdrowe otoczenie: Otaczaj się ludźmi i przedmiotami, które wspierają Twoje dobre nawyki. To może być zarówno wsparcie bliskich, jak i organizacja przestrzeni w taki sposób, by ułatwić praktykowanie nawyków. U mnie mata do jogi nigdy nie jest zwinięta i schowana do szafy – codziennie rano czeka na mnie i woła CHODŹ!

Dziennik postępów: Prowadź dziennik, w którym zapisujesz swoje postępy. To nie tylko pozwoli Ci śledzić zmiany, ale także utrzyma motywację i przypomni, dlaczego zaczynałaś.

Bądź cierpliwy: Wprowadzanie nowych nawyków wymaga czasu. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów, ale daj sobie szansę na powolne, ale stałe poprawy.

Znajdź przyjemność: Wybieraj nawyki, które sprawiają Ci przyjemność. Im bardziej będziesz czerpać z tego radość, tym większa szansa na trwałe wdrożenie.

Pamiętaj, że proces kształtowania dobrych nawyków to nieustanna praca nad sobą. Regularność, cierpliwość i determinacja są kluczowe, by te nawyki stały się integralną częścią Twojego życia. Przyczyniły się do jego poprawy i… szczęścia? 🙂

Z pozdrowieniami,

Karolina Cichoń

specjalistka ds. mediów społecznościowych, właścicielka firmy BeMyGuest Marketing – social media & copywriting

Życiowe motto: „Nie popełnia błędu tylko ten, co nic nie robi” – Teodor Roosevelt

 we współpracy z firmą Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia w ramach projektu Inspiracja jest kobietą! 🙂
Wspólnie bardzo dziękujemy za Twój czas i uprzejmie prosimy o:

  • zostawienie swojego komentarza, łapki, abyśmy wiedziały, że nie piszemy „do szuflady”, że będziesz chciała do nas wpadać, że to co proponujemy jest Tobie również bliskie,
  • odwiedzenie nas na Instagramie i Facebooku, aby poznawać nas i naszą pracę jeszcze bliżej,
  • podanie dalej, aby inne osoby dowiedziały się o tym, co Ciebie poruszyło, zastanowiło, zaskoczyło czy wzbogaciło i również miały szansę z tego skorzystać.

Z uściskami,
Ania 🙂

Komentarze z Facebook

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *